15.09.2018 godz. 19.00 ( wystawa będzie czynna od godz. 17.00)
Wieluński Dom Kultury.
Wstęp wolny
https://youtu.be/su1uxEbt5Xk
"Droga Ku Wolności" to muzyczna opowieść o nieustępliwej i często heroicznej walce Polaków o szansę życia w wolnym i demokratycznym kraju. To rodzaj artystycznego świadectwa o miłości do Ojczyzny, patriotyzmie i dążeniu do wolności. To muzyczna podróż przygotowana na okazję stulecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przepiękne aranżacje akustyczne znanych, tradycyjnych pieśni polskich wsparte słowem wstępu z nawiązaniem do istotnych wydarzeń z historii Polski przeniosą nas w kolejne lata walki o Niepodległą. Przeniesiemy widzów w czasy przeszłe i skłonimy do głębokich refleksji, często będzie to podróż do wspomnień i powrót do opowieści rodzinnych. Opowiemy zarówno o roli Ułanów, o powstaniach, II Wojnie Światowej oraz nawiążemy do współczesnej historii Polski - do walki z komunizmem. Przy dźwiękach fortepianu zakosztujemy historycznej, muzycznej opowieści o istotnych dla naszej Ojczyzny momentów i oddamy realia tamtych dni.
W repertuarze programu „Droga Ku Wolności” usłyszymy m.in.: "My Pierwsza Brygada", "Piechota, ta szara Piechota", "O mój Rozmarynie", "Hej Ułani", "Wojenko, Wojenko", „Białe Róże" (rozkwitały pąki białych róż), "Serce w plecaku", " Mury", "Biały Krzyż" oraz autorskie kompozycje muzyków.
Muzycy „Drogi Ku Wolności”: Tomasz Andrzejewski – gitara akustyczna, Łukasz Sztaba – fortepian, instrumenty klawiszowe, Marcin Zmorzyński – śpiew
Tomasz Andrzejewski- wirtuoz gitary, gitarzysta sesyjny, kompozytor. Ma na swoim koncie wiele nagród w tym prestiżową "Guitar Awards" dla najlepszego gitarzysty w kategorii Rock. Nagrał wiele płyt w tym trzy autorskie (czwarta w drodze). Pojawia się na okładkach czasopism gitarowych i muzycznych. Współpracuje z „Magazynem Gitarzysta” i „Top Guitar”Łukasz Sztaba – pianista, kompozytor, aranżer, producent. Absolwent AM w Katowicach. Na stałe współpracuje m.in. z Orkiestrą Adama Sztaby, NeuOberschlesien, Kasią Klich, Blue Cafe…Marcin Zmorzyński - wokalista mający na koncie wiele muzycznych projektów, na gruncie rockowym, metalowym jak również z okolic muzyki rozrywkowej. W 2006 roku wydana z ówczesnym zespołem płyta w amerykańskiej wytwórni ProgRock Records. W 2011 roku finalista programu Bitwa na Głosy (grupa Haliny Mlynkowej) Niepowtarzalny na skalę krajową tembr głosu, kojarzony często z Davidem Coverdale (Deep Purple, Whitesnake)Wystawa fotografii Andrzeja Wiktora – EPIZODY jest doskonałym uzupełnieniem projektu. To subiektywna próba przedstawienia niektórych epizodów historycznych, które miały miejsce w bogatych i burzliwych dziejach Naszej Ojczyzny. Epizody, czyli zaaranżowane sytuacje, które odwołują się do pewnych wydarzeń historycznych są tylko próbą wspomnienia o danym momencie historii, są iskrą która przez krótki moment świeci, aby przypomnieć o swoim istnieniu. Fotografie powstały jako okładki do miesięcznika W sieci historii. Autorem ich koncepcji jest Michał Korsun. Uzupełnieniem fotografii epizodów historycznych są obrazy pochodzące ze starszego projektu o roboczym tytule „Rycerze”, którego realizacja została rozpoczęta w 2010 roku podczas inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem w 600-letnią jej rocznicę. Przedstawia serię portretów współczesnych rekonstruktorów, pasjonatów historii sfotografowanych tak, aby do złudzenia przypominali ludzi z minionych wieków.
SPONSOR PROJEKTU: GRUPA ENERGA
[ngg_images source="galleries" container_ids="578" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="0" thumbnail_width="240" thumbnail_height="160" thumbnail_crop="1" images_per_page="0" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Pokaz zdjęć]" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"]
Slide
Partnerzy/Dofinansowania/Projekty
Zadanie pn. „Wieluński senior, to zdrowy senior” dofinansowane ze środków Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich
WDK jest beneficjentem projektu „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury", który finansowany jest w ramach działania 3.3 „Systemowa poprawa dostępności" Priorytetu III „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami" programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Projekt realizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.