XVII Wieluńskie Spotkania Jazzowe
- Szczegóły
- Odsłony: 756
XVII Wieluńskie Spotkania Jazzowe odbyły się nie w sali widowiskowej WDK, jak to było do tej pory, a w nowo wyremontowanej SYRENIE. Imprezę poprowadził tradycyjnie już Mirosław Szymul. Dzisiaj tak jak nigdy wcześniej zabrzmią dźwięki muzyki jazzowej w takiej akustyce – tak swoje przemówienie rozpoczął burmistrz Paweł Okrasa, który oficjalnie otworzył XVII Wieluńskie Spotkania Jazzowe. Jacek Olejnik manager kino-teatru SYRENA poprosił widzów o zachowanie biletów, gdyż już wkrótce związana będzie z nimi niespodzianka.
Była również chwila na wspomnienia osób, którzy tworzyli wieluńskie towarzystwo jazzowe, a których nie ma wśród nas: Jerzy Wolny, Ryszard Zawadzki, Zbigniew Kaczmarski, oraz Henryk Gajęcki.
Pierwszy utwór spotkań „When The Saints Go Marching In” wykonany był tradycyjnie przez wszystkie zespoły.
Kolejno wystąpili:
Old Traditional Jazz Band – to wieluński zespół, który gra od 1997. Często zmienia i przestawia składy. Cały czas podnosi poziom grając klasyczny jazz.
De Profundis – zespół od 15 lat działa w składzie Cezary Chmiel, Tomasz Kudyk, Marek Stryszowski. Muzycy pochodzą z Krakowa. Gościnnie występował z nimi, wybitny aktor Jan Nowicki. Na ten wieczór zespół przygotował specjalny program w którym przedstawił piosenkowe oblicze jazzu, jazz-rocka i fusion.
Pasimito to mocna, wybuchowa mieszanka free jazzu, elektroniki, rocka, funky, ethno, transu i improwizacji. Sami jednak nie stawiają sobie żadnych granic ciągle poszukując nowych dróg, w których mogliby się realizować. Twórcy nieszablonowej muzyki instrumentalnej, którą najcelniej reprezentuje ich ostatni album „Naked Carrot”, wydany w 2014 roku i zaprezentowany live na festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna. Zadebiutowali w 2010 roku pełnowymiarową płytą RUMI, z piosenkami inspirowanymi twórczością średniowiecznego poety i mistyka Rumiego, która zdobyła szerokie uznanie u słuchaczy i krytyki, a zespół został zaproszony na festiwal Heineken Open'er w Gdyni. Pasimito słynie jednak z tworzenia i wykonywania na żywo muzyki do klasyków kina niemego (m.in. „Pancernik Potiomkin”, „Upiór w operze”, „Burza nad Azją”, „Brzdąc”, „Generał”, „Nanook z północy”). W tej roli brali udział w wielu festiwalach filmowych i wydarzeniach multimedialnych w kraju i za granicą.
ENERJAZZER – grupa jazzu tradycyjnego działająca od 2007 roku i wykonująca radosny jazz w dixielandowym stylu Nowego Orleanu i Chicago, oraz w stylu Swing. To jedyny tego rodzaju zespół w Gliwicach i jeden z dwóch działających na Śląsku. W 2015 roku zespół zajął 7, a w roku 2016 9 miejsce w rankingu JAZZ TOP magazynu Jazz Forum w kategorii "Zespół tradycyjny". Brał udział w prestiżowych festiwalach jak: Międzynarodowy Festiwal "Jazz w Ruinach" (2007), Międzynarodowy Festiwal "Ulicznicy" (2007, 2008, 2010, 2013), "Baszta Jazz Festiwal" (2008, 2015), "Old Jazz Meeting - Złota Tarka" (2008, 2011, 2015), "Jazz Jaro" (Czechy 2009), "Wschowskie Boogie-Woogie z Centryfugi" (2009), "Petrovac Jazz Festival" (Czarnogóra 2009), "Salon Tradicniho Jazu" (Czechy 2010), "Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego" w Rybniku (2009, 2010), Jazz Zdrój Festiwal w Konstancinie (2014, 2016), Jazzowy Rynek w Tarnowie (2015), Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring w Częstochowie (2016), Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Jazz nad Rabą w Myślenicach (2017). W 2015 roku zespół nagrał płytę zatytułowaną „Polacy nie gęsi…” w całości opartą na muzyce polskiej.
[ngg_images source="galleries" container_ids="463" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="0" thumbnail_width="240" thumbnail_height="160" thumbnail_crop="1" images_per_page="0" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Pokaz zdjęć]" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"]