Uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wybuchu II WOJNY ŚWIATOWEJ w Wieluniu miały wyjątkową oprawę. Odbyły się one z udziałem i pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Obchody rozpoczęły się sugestywnym widowiskiem teatralnym przygotowanym przez Stowarzyszenie Inicjatywa i Wieluński Dom Kultury. Artyści zawieszeni na linach, tańcząc na budynku szkoły przedstawili dramat mieszkańców Wielunia w 1939 roku, kiedy to na śpiące miasto o 4.40 spadły pierwsze pociski niemieckiej Luftwaffe. Spokojny, harmonijny taniec, dopełniony muzyką graną na żywą pokazywał codzienne życie, które nagle zostało przerwane. Od tej pory tę codzienność wypełnił niepokój i wszechogarniający strach. Dynamiczny i efektowny spektakl na wysokościach zostaje zatrzymany równo o 4.40 - wyciem syreny. Rozpoczęła się II Wojna Światowa. 15 tysięczny wówczas Wieluń, nie miał szans na obronę. Nalot Luftwaffe przeprowadziła nagle bez wypowiedzenia wojny Polsce przez III Rzeszę. Zbombardowano szpital, mimo iż był on oznaczony znakami Czerwonego Krzyża. Przeprowadzono atak na bezbronne miasteczko. Zginęło wówczas 1200 mieszkańców.
- Wieluń to nie symbol bohaterstwa. To symbol bestialstwa, niemieckiego bestialstwa. Złamania konwencji międzynarodowych, zaatakowania w zdradziecki sposób, bez żadnego ostrzeżenia, zwykłych śpiących ludzi, bombardowania szpitala, zniszczenia obiektów kultu religijnego. Wojna to lekcja dla świata do czego prowadzi nienawiść, buta i okrucieństwo.– powiedział w swoim przemówieniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa dodał, że mimo iż agresorzy złamali granicę naszego państwa, zniszczyli nasze miasta i wioski, to nie złamali w nas nigdy ducha wolności i godności.
Także ducha pamięci, co roku mimo tak wczesnej pory mieszkańcy przybywają tłumnie na ulicę Piłsudskiego aby oddać cześć tym którzy zginęli.
Zadanie pn. „Wieluński senior, to zdrowy senior” dofinansowane ze środków Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich
WDK jest beneficjentem projektu „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury", który finansowany jest w ramach działania 3.3 „Systemowa poprawa dostępności" Priorytetu III „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami" programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Projekt realizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.