Dobra dostępność komunikacyjna Ziemi Wieluńskiej i rozwinięta baza turystyczna stanowią wielką zaletę obszaru, jeżeli chodzi o jego atrakcyjność turystyczną.
Powiat wieluński położony jest w Polsce Środkowej, w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego. Względem centrum Polski jest nieznacznie przesunięty na południowy-zachód. Graniczy z powiatami województw:
• łódzkiego – sieradzkim i łaskim (od północy), wieruszowskim
(od zachodu), bełchatowskim i pajęczańskim (od wschodu),
• opolskiego – oleskim (od południa),
• śląskiego – kłobuckim (od południa).
Łączną powierzchnię powiatu liczącą 928 km² tworzą obszary dziesięciu gmin, w tym dziewięciu wiejskich (Wierzchlas, Pątnów, Ostrówek, Mokrsko, Skomlin, Biała, Czarnożyły, Osjaków, Konopnica) i jednej miejsko-wiejskiej (Wieluń).
Mapa. Położenie administracyjne powiatu wieluńskiego
Źródło: opracowanie własne z wykorzystaniem zasobów Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Wieluniu
Komunikacja lotnicza opiera się na trzech najbliższych lotniskach międzynarodowych obsługujących również trasy krajowe – Łódź, Wrocław, Katowice (Pyrzowice). Położonymi dalej są Kraków (Balice), Poznań, Warszawa – z miejscowości tych można się jednak dostać bezpośrednim połączeniem PKS do Wielunia.
Drogi tranzytowe zapewniają główne powiązania zewnętrzne dla turystów samochodowych z zagranicy oraz dalszych części Polski. Sieć autostrad i dróg o charakterze tranzytowym znacznie poprawią realizowane krajowe inwestycje drogowe. Stosunkowo dobry dojazd mają mieszkańcy Łodzi, Wrocławia, Piotrkowa Trybunalskiego oraz Śląska.
Wieluń jest miejscowością węzłową, przez którą przechodzą trzy drogi krajowe :
- droga krajowa nr 8 – znaczenie krajowe i międzyregionalne, klasyfikowana jako główna droga ruchu przyspieszonego,
- droga krajowa nr 45 – znaczenie międzyregionalne, klasyfikowana, jako droga główna
- droga krajowa nr 43 – znaczenie regionalne, klasyfikowana jako droga główna i dwie wojewódzkie:
- droga krajowa nr 481 – klasyfikowana jako droga zbiorcza,
- droga krajowa nr 486 – klasyfikowana jako główna.
Drogi powiatowe i gminne równomiernie pokrywają teren powiatu wieluńskiego. Komfort podróży istotnie poprawiają inwestycje modernizujące stan nawierzchni i poboczy dróg. Duże znaczenie mają działania poprawiające informację o lokalnych atrakcjach i miejscowych produktach turystycznych w postaci znakowania dróg dużymi tablicami informacyjnymi oraz znakami kierunkowymi.
Komunikację zbiorową (rozkład jazdy) realizującą powiązania zewnętrzne Wielunia z regionem w skali województwa oraz w skali krajowej oceniać należy jako dobrą. Z dworca PKS można dojechać do dużych krajowych aglomeracji. Najwięcej połączeń autobusowych jest z Łodzią i Wrocławiem (najbliżej położone duże miasta). Komunikacja w ramach powiatu jest dobrze rozwinięta.
Komunikacja kolejowa (rozkład jazdy) opiera się na jednotorowej zelektryfikowanej linii kolejowej relacji Herby - Wieluń - Wieruszów - Kępno. Jest to uzupełniająca linia dla podstawowego połączenia trasy nr 320 relacji Śląsk (Tarnowskie Góry) - Kluczbork - Kępno - Ostrów Wlkp. - Jarocin - Poznań. Na jej przebiegu w powiecie wieluńskim znajduje się pięć stacji osobowych PKP: Dzietrzniki, Pątnów, Wieluń miasto, Wieluń Dąbrowa i Biała.
Na terenie powiatu funkcjonują obiekty gastronomiczne, w tym restauracje, karczmy, zajazdy, oberże, pizzerie, kawiarnie, bary oraz puby. Najwięcej obiektów gastronomicznych znajduje się w Wieluniu, gdzie ich oferta jest najbardziej urozmaicona pod względem kategorii i rodzaju serwowanej kuchni. Znaczna część restauracji i barów zlokalizowana jest przy drodze krajowej nr 8 i znajduje się w hotelach, motelach, zajazdach, karczmach i oberżach. Przy trasie znajdują się gminy Biała i Osjaków, które wyróżniają się spośród innych gmin większą ilością bazy gastronomicznej. W pozostałych gminach dominują bary.
Na turystów czekają obiekty noclegowe, w tym:
- hotele o średnim standardzie – dwu i trzygwiazdkowe,
- motele jednogwiazdkowe,
- ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe,
- ośrodki wypoczynkowe,
- gospodarstwa agroturystyczne,
- inne obiekty świadczące usługi hotelarskie (zajazdy).
Łącznie dysponują one ok. 900 miejscami noclegowymi, z czego ponad 50% to miejsca całoroczne (wg GUS, 2007).
Najwięcej obiektów noclegowych znaleźć funkcjonuje na najatrakcyjniejszych przyrodniczo obszarach powiatu – w dolinie rzeki Warty i parkach krajobrazowych: Załęczańskim oraz Międzyrzecza Warty i Widawki. Bardzo dobrze rozwija się agroturystyka, w 28 gospodarstwach nocleg znajdą amatorzy wypoczynku indywidualnego. W okresie wzmożonego ruchu turystycznego (długie weekendy, wakacje) obserwowane jest duże zainteresowanie noclegami w tych obiektach, dlatego dobrze zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem. Poza tradycyjnym świadczeniem usług noclegowych gospodarstwa posiadają bogatą ofertę wypoczynku przygotowaną dla miłośników jazdy konnej i turystyki kajakowej.
Na przejeżdżających tranzytem czekają obiekty skategoryzowane zlokalizowane przy drodze krajowej nr 8 w gminach Osjaków i Wieluń. Kilka obiektów noclegowych w powiecie dostosowanych jest do wypoczynku grupowego (w Załęczu Wielkim, Konopnicy, Krzeczowie, Kępowiźnie),
w nich można zorganizować także konferencje, kolonie etc. Obiekty całoroczne i sezonowe (ośrodki wypoczynkowe) mają zróżnicowany standard świadczenia usług i są dostępne na każdą kieszeń.
Wypoczynek poprzez sport i rekreację w powiecie wieluńskim rozwija się z wykorzystaniem obiektów bazy sportowej. Na lubiących sport czekają: stadiony, boiska sportowe, hale sportowe (w tym ośrodki sportowo-rekreacyjne), baseny kryte, baseny odkryte, korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, łowiska dla wędkarzy. Obiektów tych na obszarze powiatu jest ponad 70, w tym kilkanaście wypożyczalni sprzętu turystycznego (kajaki, rowery).
W każdej miejscowości gminnej znajdują się urzędy pocztowe oraz Urzędy Gmin. W Wieluniu znajduje się Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe. O bezpieczeństwo mieszkańców powiatu dba Komenda Powiatowa Policji w Wieluniu i 3 Komisariaty Policji zlokalizowane w gminach: Pątnów, Osjaków, Biała.
Poza wymienionymi ośrodkami w skład bazy towarzyszącej wchodzą:
- szpital w Wieluniu, ośrodki zdrowia, apteki
- banki i bankomaty
- stacje paliw
- centra handlowe, sklepy spożywczo - przemysłowe
- sklepy z częściami samochodowymi, naprawy pojazdów
- parkingi
Więcej informacji pod adresem
www.turystyka.wielun.pl